Bourns Inc. PM125S-681M-RC
PM125S-681M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-681M-RC
Brief Description
FIXED IND 680UH 400MA 1.78 OHM
Datasheet Download
PM125S-681M-RC.pdf
Availability of PM125S-681M-RC
QUANTITY
PM125S-681M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-681M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125S-681M-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPM125S Series Feb/2014
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation740mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.78 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-681M-RC
Related LinksPM125S-, PM125S-681M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-681M-RC Details Description
Related parts for PM125S-681M-RC
DC-DC CONVTR +/-15V 10W +/-.333A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V/1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR DGTL TRANS 500MA datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf