Powerex Inc. PM150CSD060
PM150CSD060 picture photo
Mfg. Part Number
PM150CSD060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6PAC 600V 150A
Datasheet Download
PM150CSD060.pdf
Availability of PM150CSD060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM150CSD060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM150CSD060
Internal Part NumberEIS-PM150CSD060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current150A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM150CSD060
Related LinksPM150, PM150CSD060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM150CSD060 Details Description
Related parts for PM150CSD060
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 2A SMC datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
IC INTERFACE SMART CARD 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ27425 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OUTER RING ASSY datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE16 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf