JAE Electronics PM1M050HDAR1000
PM1M050HDAR1000 picture photo
Mfg. Part Number
PM1M050HDAR1000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG .8MM 50POS R/A AU SMD
Datasheet Download
PM1M050HDAR1000.pdf
Availability of PM1M050HDAR1000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1M050HDAR1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1M050HDAR1000
Internal Part NumberEIS-PM1M050HDAR1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPM1
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.213" (5.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1M050HDAR1000
Related LinksPM1M050, PM1M050HDAR1000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PM1M050HDAR1000 Details Description
Related parts for PM1M050HDAR1000
CONN HEADER 22POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
THERMOELECTRIC ASSY AIR-AIR 5.6A datasheet.pdf
6010 CORDSETS 10A 70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf