Bourns Inc. PM20-680K
PM20-680K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-680K
Brief Description
FIXED IND 68UH 50MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
PM20-680K.pdf
Availability of PM20-680K
QUANTITY
PM20-680K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-680K
Internal Part NumberEIS-PM20-680K
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-680K
Related LinksPM20, PM20-680K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-680K Details Description
Related parts for PM20-680K
Z89223/273/323/373 DSP FAM EMULT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V SNT-4A datasheet.pdf
MOSFET 4P-CH 10.6V 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 240 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SUB MIN SKT STRIP OF 100 datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf