Bourns Inc. PM20-820K
PM20-820K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-820K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 82UH 45MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
PM20-820K.pdf
Availability of PM20-820K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-820K
Internal Part NumberEIS-PM20-820K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating45mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-820K
Related LinksPM20, PM20-820K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-820K Details Description
Related parts for PM20-820K
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MMIC AMP TWA GAAS 30-40GHZ datasheet.pdf
DEM-BUF-SOT-1A datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=100FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM VERT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT BLUETOOTH DEV HCI BTM421 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf