Bourns Inc. PM2002-300
PM2002-300 picture photo
Mfg. Part Number
PM2002-300
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 30 OHM 25%
Datasheet Download
PM2002-300.pdf
Availability of PM2002-300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2002-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2002-300
Internal Part NumberEIS-PM2002-300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesPM2000
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency47 Ohm @ 100MHz
Current Rating-
DC Resistance (DCR)0.6 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1812 (4631 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.116" (2.94mm)
Size / Dimension0.181" L x 0.122" W (4.60mm x 3.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2002-300
Related LinksPM200, PM2002-300 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2002-300 Details Description
Related parts for PM2002-300
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 565MA 300 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
COMBINER 2-PORT RS-232 DB9 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 24POS datasheet.pdf