ST SMBYT01-400
SMBYT01-400 picture photo
Mfg. Part Number
SMBYT01-400
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB
Datasheet Download
SMBYT01-400.pdf
Availability of SMBYT01-400
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBYT01-400 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBYT01-400
Internal Part NumberEIS-SMBYT01-400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBYT01-400
Related LinksSMBYT, SMBYT01-400 Datasheet, ST Distributor
SMBYT01-400 Details Description
Related parts for SMBYT01-400
LOCK NUT 0.906" BRASS PG13.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 53POS 0.100 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf