Bourns Inc. PM2110-4R7M
PM2110-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 14.4A 4 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-4R7M.pdf
Availability of PM2110-4R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2110-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-4R7M
Internal Part NumberEIS-PM2110-4R7M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2110 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2110
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating14.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.570" (14.48mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-4R7M
Related LinksPM211, PM2110-4R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-4R7M Details Description
Related parts for PM2110-4R7M
CONN INSUL MALE 22-18 AWG datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf