Bourns Inc. PM2120-221K-RC
PM2120-221K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM2120-221K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 5A 52 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2120-221K-RC.pdf
Availability of PM2120-221K-RC
QUANTITY
PM2120-221K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2120-221K-RC
Internal Part NumberEIS-PM2120-221K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM2120 Series Material Declaration
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2120
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.830" (21.08mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2120-221K-RC
Related LinksPM2120-, PM2120-221K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2120-221K-RC Details Description
Related parts for PM2120-221K-RC
FUSE BLOK CARTRIDGE 600V 16A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS BLK 100' datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 7PPM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf