Bourns Inc. PM32-331M-RC
PM32-331M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-331M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 130MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
PM32-331M-RC.pdf
Availability of PM32-331M-RC
QUANTITY
PM32-331M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-331M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-331M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating130mA
Current - Saturation150mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-331M-RC
Related LinksPM32-3, PM32-331M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-331M-RC Details Description
Related parts for PM32-331M-RC
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 28POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 20-TSSOP datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
EVAL CAPACITIVE TOUCH SLIDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 50A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf