Bivar, Inc. PM3YD5VW24.0
PM3YD5VW24.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM3YD5VW24.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED ASSY PNL 3MM YLW DIFF 24"
Datasheet Download
PM3YD5VW24.0.pdf
Availability of PM3YD5VW24.0
QUANTITY
PM3YD5VW24.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3YD5VW24.0
Internal Part NumberEIS-PM3YD5VW24.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage5V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.16" (4.06mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak590nm
Viewing Angle35°
Termination StyleWire Leads - 24" (609.60mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3YD5VW24.0
Related LinksPM3YD5, PM3YD5VW24.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3YD5VW24.0 Details Description
Related parts for PM3YD5VW24.0
CONN FFC VERT 16POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIE SET SET OF 4 ATP-AA-516 datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf