Bourns Inc. PM428S-2R7-RC
PM428S-2R7-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-2R7-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.35A 30 MOHM
Datasheet Download
PM428S-2R7-RC.pdf
Availability of PM428S-2R7-RC
QUANTITY
PM428S-2R7-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-2R7-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-2R7-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM428S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±30%
Current Rating2.35A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq8.64 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant92MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-2R7-RC
Related LinksPM428S, PM428S-2R7-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-2R7-RC Details Description
Related parts for PM428S-2R7-RC
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 175W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 440V 1.75A A-MELF datasheet.pdf