Bourns Inc. PM428S-3R9-RC
PM428S-3R9-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-3R9-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1.72A 60 MOHM
Datasheet Download
PM428S-3R9-RC.pdf
Availability of PM428S-3R9-RC
QUANTITY
PM428S-3R9-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-3R9-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-3R9-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM428S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±30%
Current Rating1.72A
Current - Saturation1.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq8.58 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant56MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-3R9-RC
Related LinksPM428S, PM428S-3R9-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-3R9-RC Details Description
Related parts for PM428S-3R9-RC
IC INVERTER SINGLE SOT553 datasheet.pdf
EXTERNAL 802.11B/G BRDG RS232 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD80 datasheet.pdf