Bourns Inc. PM428S-5R6-RC
PM428S-5R6-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-5R6-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.38A 85 MOHM
Datasheet Download
PM428S-5R6-RC.pdf
Availability of PM428S-5R6-RC
QUANTITY
PM428S-5R6-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-5R6-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-5R6-RC
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating1.38A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)85 mOhm Max
Q @ Freq9.56 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant69MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-5R6-RC
Related LinksPM428S, PM428S-5R6-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-5R6-RC Details Description
Related parts for PM428S-5R6-RC
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC MELF datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf