Bourns Inc. PM42S-3R3-RC
PM42S-3R3-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM42S-3R3-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.95A 65 MOHM
Datasheet Download
PM42S-3R3-RC.pdf
Availability of PM42S-3R3-RC
QUANTITY
PM42S-3R3-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42S-3R3-RC
Internal Part NumberEIS-PM42S-3R3-RC
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating1.95A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant61MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42S-3R3-RC
Related LinksPM42S-, PM42S-3R3-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM42S-3R3-RC Details Description
Related parts for PM42S-3R3-RC
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY RJ45 PLUG-RJ45 PLUG 2M datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 131KX36 6NS 128QFP datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 402 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf