Bivar, Inc. PM5-PWDW12.0
PM5-PWDW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM5-PWDW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT 5000K 600MCD WHITE
Datasheet Download
PM5-PWDW12.0.pdf
Availability of PM5-PWDW12.0
QUANTITY
PM5-PWDW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5-PWDW12.0
Internal Part NumberEIS-PM5-PWDW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorWhite, Cool
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage8 V ~ 48 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.39" (9.91mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 9.70mm
Millicandela Rating600mcd
Wavelength - Peak5000K
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5-PWDW12.0
Related LinksPM5-PW, PM5-PWDW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5-PWDW12.0 Details Description
Related parts for PM5-PWDW12.0
CONN DIN RECEPT 150POS VERT PCB datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 11A SLD TERM datasheet.pdf
SINGLE-WIRE-SEAL(5MM HOLE) datasheet.pdf
MAGNET FLOATING MS01-PP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 6.8A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS RA BLACK datasheet.pdf