Bourns Inc. PM5022S-221M-RC
PM5022S-221M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022S-221M-RC
Brief Description
FIXED IND 220UH 1A 510 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022S-221M-RC.pdf
Availability of PM5022S-221M-RC
QUANTITY
PM5022S-221M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022S-221M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022S-221M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022S
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm
Q @ Freq29 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022S-221M-RC
Related LinksPM5022S, PM5022S-221M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022S-221M-RC Details Description
Related parts for PM5022S-221M-RC
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf