Bivar, Inc. PM5GDW12
PM5GDW12 picture photo
Mfg. Part Number
PM5GDW12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 12"
Datasheet Download
PM5GDW12.pdf
Availability of PM5GDW12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM5GDW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5GDW12
Internal Part NumberEIS-PM5GDW12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLOptoelectronics Product 29/Jun/2012
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating25mcd
Wavelength - Peak568nm
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5GDW12
Related LinksPM5G, PM5GDW12 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5GDW12 Details Description
Related parts for PM5GDW12
FIXED IND 82UH 2.09A 143 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MULTIFIT RAHMEN 2P datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V TO-220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf