Bourns Inc. PM7232S-1R5M
PM7232S-1R5M picture photo
Mfg. Part Number
PM7232S-1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 9A 9.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PM7232S-1R5M.pdf
Availability of PM7232S-1R5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM7232S-1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM7232S-1R5M
Internal Part NumberEIS-PM7232S-1R5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM7232S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM7232S-1R5M
Related LinksPM7232, PM7232S-1R5M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM7232S-1R5M Details Description
Related parts for PM7232S-1R5M
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECEIVER FERROFLUID DAMPED datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
MOD 120V 8" ARC 4PC 8W 900LM datasheet.pdf