Powerex Inc. PM75RLB060
PM75RLB060 picture photo
Mfg. Part Number
PM75RLB060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM L-SERIES 600V 75A
Datasheet Download
PM75RLB060.pdf
Availability of PM75RLB060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM75RLB060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75RLB060
Internal Part NumberEIS-PM75RLB060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current75A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75RLB060
Related LinksPM75R, PM75RLB060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM75RLB060 Details Description
Related parts for PM75RLB060
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 400KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
2.8MM RECP,UNSEAL,18-20,REVREE datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 10MM NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5MM 3POS BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZP 5.00/05/180F SN BK BX datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf