Bourns Inc. PMC1206-101
PMC1206-101 picture photo
Mfg. Part Number
PMC1206-101
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 100OHM 25% 1206 SMT
Datasheet Download
PMC1206-101.pdf
Availability of PMC1206-101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMC1206-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC1206-101
Internal Part NumberEIS-PMC1206-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesPMC
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency100 Ohm @ 100MHz
Current Rating400mA
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.043" (1.10mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC1206-101
Related LinksPMC12, PMC1206-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PMC1206-101 Details Description
Related parts for PMC1206-101
CODING PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 680MA 195 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LL CLOCK MULTIPLIER 8SOIC datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
CONN 32POS FML W/W ROW A+C datasheet.pdf