NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG045V100EPDAZ
PMEG045V100EPDAZ picture photo
Mfg. Part Number
PMEG045V100EPDAZ
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15
Datasheet Download
PMEG045V100EPDAZ.pdf
Availability of PMEG045V100EPDAZ
QUANTITY
PMEG045V100EPDAZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG045V100EPDAZ
Internal Part NumberEIS-PMEG045V100EPDAZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)37ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F1190pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageCFP15
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG045V100EPDAZ
PMEG045V100EPDAZ Details Description
Related parts for PMEG045V100EPDAZ
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf