NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG045V150EPDAZ
PMEG045V150EPDAZ picture photo
Mfg. Part Number
PMEG045V150EPDAZ
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
Datasheet Download
PMEG045V150EPDAZ.pdf
Availability of PMEG045V150EPDAZ
QUANTITY
PMEG045V150EPDAZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG045V150EPDAZ
Internal Part NumberEIS-PMEG045V150EPDAZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)19ns
Current - Reverse Leakage @ Vr900µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F1870pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageCFP15
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG045V150EPDAZ
PMEG045V150EPDAZ Details Description
Related parts for PMEG045V150EPDAZ
IC CHARGER BATTERY LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
LED MT SR VERT 9MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208QFP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
STD,APPL STDEMPR090F110FK datasheet.pdf
PRESS-FIT datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf