Taiyo Yuden PMK212BBJ107MG-T
PMK212BBJ107MG-T picture photo
Mfg. Part Number
PMK212BBJ107MG-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100UF 2.5V X5R 0805
Datasheet Download
PMK212BBJ107MG-T.pdf
Availability of PMK212BBJ107MG-T
QUANTITY
PMK212BBJ107MG-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PMK212BBJ107MG-T
Internal Part NumberEIS-PMK212BBJ107MG-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Capacitance MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMK212BBJ107MG-T
Related LinksPMK212BB, PMK212BBJ107MG-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
PMK212BBJ107MG-T Details Description
Related parts for PMK212BBJ107MG-T
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X7.44" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 12VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
M805 37C 37#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf