NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMPB15XPH
PMPB15XPH picture photo
Mfg. Part Number
PMPB15XPH
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 12V 8.2A 6DFN
Datasheet Download
PMPB15XPH.pdf
Availability of PMPB15XPH
QUANTITY
PMPB15XPH Order Process
Ship out your order
Specifications of PMPB15XPH
Internal Part NumberEIS-PMPB15XPH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)12V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.2A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19 mOhm @ 8.2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2875pF @ 6V
Power - Max1.7W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN2020MD (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMPB15XPH
Related LinksPMPB, PMPB15XPH Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
PMPB15XPH Details Description
Related parts for PMPB15XPH
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5-57PF 250V TH datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 6V 1000W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf