Delta Electronics PMR-4V320WDAA
PMR-4V320WDAA picture photo
Mfg. Part Number
PMR-4V320WDAA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 320W
Datasheet Download
PMR-4V320WDAA.pdf
Availability of PMR-4V320WDAA
QUANTITY
PMR-4V320WDAA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR-4V320WDAA
Internal Part NumberEIS-PMR-4V320WDAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-4V320WDx CB Test Cert
PMx-4V320WDx EC Declaration of Conformity
PMx-4V320WDx TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPMR Series Panel-Mount Power Supplies
3D ModelPMR-4V320WDxA.stp
2D DrawingPMR-4V320WDxA.dxf
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMR
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input88 ~ 264 VAC
Voltage - Output 14.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts)320W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86.5%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max252W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR-4V320WDAA
Related LinksPMR-4V, PMR-4V320WDAA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMR-4V320WDAA Details Description
Related parts for PMR-4V320WDAA
RES SMD 191K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT TERMINAL W/CABLE TIES STEEL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS PIANO SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 GOBI datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 150A SO8FL datasheet.pdf