Delta Electronics PMT-24V50W1AA
PMT-24V50W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PMT-24V50W1AA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Datasheet Download
PMT-24V50W1AA.pdf
Availability of PMT-24V50W1AA
QUANTITY
PMT-24V50W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT-24V50W1AA
Internal Part NumberEIS-PMT-24V50W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xxVxxW1A CB Test Cert
PMx-xxVxxW1A EC Declaration of Conformity
PMx-xxVxxW1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPower Management Solutions
PMT Series Panel Mount Power Supplies
3D ModelPMx-24V50W1Ax.stp
2D DrawingPMx-24V50W1Ax.dxf
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.86" W x 1.48" H (98.0mm x 98.0mm x 37.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT-24V50W1AA
Related LinksPMT-24, PMT-24V50W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMT-24V50W1AA Details Description
Related parts for PMT-24V50W1AA
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
RES 560K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 6POS VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 15KV X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf