Yageo PNP300JR-73-3R9
PNP300JR-73-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-3R9.pdf
Availability of PNP300JR-73-3R9
QUANTITY
PNP300JR-73-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-3R9
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-3R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-3R9
Related LinksPNP300J, PNP300JR-73-3R9 Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-3R9 Details Description
Related parts for PNP300JR-73-3R9
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT PAN/TILT MOUNT 2" WHISPER datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 172X254MM 230VAC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DL2-96P32C datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf