Yageo PNP3WVJR-73-47R
PNP3WVJR-73-47R picture photo
Mfg. Part Number
PNP3WVJR-73-47R
Brief Description
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP3WVJR-73-47R.pdf
Availability of PNP3WVJR-73-47R
QUANTITY
PNP3WVJR-73-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP3WVJR-73-47R
Internal Part NumberEIS-PNP3WVJR-73-47R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP3WVJR-73-47R
Related LinksPNP3WVJ, PNP3WVJR-73-47R Datasheet, Yageo Distributor
PNP3WVJR-73-47R Details Description
Related parts for PNP3WVJR-73-47R
SSD 168GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERMINAL AMPOWER 500MCM 3/8 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf