Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0015DXR5VB
PPT0015DXR5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0015DXR5VB
Datasheet Download
PPT0015DXR5VB.pdf
Availability of PPT0015DXR5VB
QUANTITY
PPT0015DXR5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0015DXR5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0015DXR5VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±15 PSI (±103.42 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±45 PSI (±310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0015DXR5VB
PPT0015DXR5VB Details Description
Related parts for PPT0015DXR5VB
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG HOUSING 6POS GLOW WIRE datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 60QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 506.1VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf