Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DFR2VB
PPT0050DFR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DFR2VB
Datasheet Download
PPT0050DFR2VB.pdf
Availability of PPT0050DFR2VB
QUANTITY
PPT0050DFR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DFR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050DFR2VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DFR2VB
PPT0050DFR2VB Details Description
Related parts for PPT0050DFR2VB
PROTO BOARD 8PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 100MA GOLD QC 125V datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
HEADER 54POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN FORK LOCK NON-INSUL 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC datasheet.pdf
CSTR,STR,SU datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 24POS datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 3 POS SMD datasheet.pdf