Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DRX5VA
PPT0050DRX5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DRX5VA
Datasheet Download
PPT0050DRX5VA.pdf
Availability of PPT0050DRX5VA
QUANTITY
PPT0050DRX5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DRX5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050DRX5VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DRX5VA
PPT0050DRX5VA Details Description
Related parts for PPT0050DRX5VA
CONN EDGE AGP 1MM EXTEND 132POS datasheet.pdf
FIXED IND 78UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 4000V 1200A datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 6.3MM CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf