Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DWF2VA
PPT0100DWF2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DWF2VA
Datasheet Download
PPT0100DWF2VA.pdf
Availability of PPT0100DWF2VA
QUANTITY
PPT0100DWF2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DWF2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0100DWF2VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DWF2VA
PPT0100DWF2VA Details Description
Related parts for PPT0100DWF2VA
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
INFRARED THERMOMETER -25-1600F datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf