Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300AWN2VB
PPT0300AWN2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300AWN2VB
Datasheet Download
PPT0300AWN2VB.pdf
Availability of PPT0300AWN2VB
QUANTITY
PPT0300AWN2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300AWN2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300AWN2VB
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300AWN2VB
PPT0300AWN2VB Details Description
Related parts for PPT0300AWN2VB
FERRITE BEAD 47 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN D-SUB JUNCT SHELL 36POS datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 7.5NS 64VQFP datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 9IN 5K/1.0% datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf