Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DFX2VB
PPT0300DFX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DFX2VB
Datasheet Download
PPT0300DFX2VB.pdf
Availability of PPT0300DFX2VB
QUANTITY
PPT0300DFX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DFX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DFX2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DFX2VB
PPT0300DFX2VB Details Description
Related parts for PPT0300DFX2VB
JUMPER-H1504TR/A2015B/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 643.5V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
TRANSDUCER 2500# PRES 0.5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PWM REG MULTIPH AMD 48-QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 5.6A 6UDFN datasheet.pdf