Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DXW2VB
PPT0300DXW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DXW2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300DXW2VB.pdf
Availability of PPT0300DXW2VB
QUANTITY
PPT0300DXW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DXW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DXW2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DXW2VB
PPT0300DXW2VB Details Description
Related parts for PPT0300DXW2VB
BOX ABS GRAY 3.94"L X 1.97"W datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN FPC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf