Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GRR2VB
PPT0300GRR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GRR2VB
Datasheet Download
PPT0300GRR2VB.pdf
Availability of PPT0300GRR2VB
QUANTITY
PPT0300GRR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GRR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300GRR2VB
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GRR2VB
PPT0300GRR2VB Details Description
Related parts for PPT0300GRR2VB
IC OPAMP BUFFER 660MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 1800A DO200AB datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF RA 25MA datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
PNEUMATIC CYLINDER datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf