Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020GKR5VS
PPT2-0020GKR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020GKR5VS
Datasheet Download
PPT2-0020GKR5VS.pdf
Availability of PPT2-0020GKR5VS
QUANTITY
PPT2-0020GKR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020GKR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020GKR5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure20 PSI (137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020GKR5VS
PPT2-0020GKR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0020GKR5VS
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14.5VC SOT23-6 datasheet.pdf
RES 32.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 32.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.7A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 135 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 277/480VAC datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TV 53C 53#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf