Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050GKG5VS
PPT2-0050GKG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050GKG5VS
Datasheet Download
PPT2-0050GKG5VS.pdf
Availability of PPT2-0050GKG5VS
QUANTITY
PPT2-0050GKG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050GKG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050GKG5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050GKG5VS
PPT2-0050GKG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0050GKG5VS
CONN STRAIN RELIEF ENCLOSE 3POS datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049R/H1503TR 3" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LAMP NEON 0.1A 64-80V TH datasheet.pdf