Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DFR5VS
PPT2-0100DFR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DFR5VS
Datasheet Download
PPT2-0100DFR5VS.pdf
Availability of PPT2-0100DFR5VS
QUANTITY
PPT2-0100DFR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DFR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DFR5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DFR5VS
PPT2-0100DFR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DFR5VS
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
CONN EDGE CARD DL 80POS SMD datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SEALING BOLT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf