Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DGG5VS
PPT2-0300DGG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DGG5VS
Datasheet Download
PPT2-0300DGG5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DGG5VS
QUANTITY
PPT2-0300DGG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DGG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DGG5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DGG5VS
PPT2-0300DGG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DGG5VS
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf