Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DWX2VS
PPT2-0300DWX2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DWX2VS
Datasheet Download
PPT2-0300DWX2VS.pdf
Availability of PPT2-0300DWX2VS
QUANTITY
PPT2-0300DWX2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DWX2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DWX2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DWX2VS
PPT2-0300DWX2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DWX2VS
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2/0 AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf