Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DXK2VS
PPT2-0300DXK2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DXK2VS
Datasheet Download
PPT2-0300DXK2VS.pdf
Availability of PPT2-0300DXK2VS
QUANTITY
PPT2-0300DXK2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DXK2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DXK2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DXK2VS
PPT2-0300DXK2VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DXK2VS
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #6 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 49POS datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 80W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
TM3336K6R3BHBA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 25V 2917 datasheet.pdf