Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300GGX5VS
PPT2-0300GGX5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300GGX5VS
Datasheet Download
PPT2-0300GGX5VS.pdf
Availability of PPT2-0300GGX5VS
QUANTITY
PPT2-0300GGX5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300GGX5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300GGX5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300GGX5VS
PPT2-0300GGX5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300GGX5VS
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/DEMUX 4X1 48BQSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 9POS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 8DBI RP SMA datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH64-H datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 12V DIP datasheet.pdf