Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300GWF5VS
PPT2-0300GWF5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300GWF5VS
Datasheet Download
PPT2-0300GWF5VS.pdf
Availability of PPT2-0300GWF5VS
QUANTITY
PPT2-0300GWF5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300GWF5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300GWF5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300GWF5VS
PPT2-0300GWF5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300GWF5VS
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 120PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC GP LV COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LM060 USB-RS232 ADAPT CABLE/ESD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
MICRO 15C S 120" RBW NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf