Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500GWG2VS
PPT2-0500GWG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500GWG2VS
Datasheet Download
PPT2-0500GWG2VS.pdf
Availability of PPT2-0500GWG2VS
QUANTITY
PPT2-0500GWG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500GWG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500GWG2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500GWG2VS
PPT2-0500GWG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0500GWG2VS
IDC CABLE - MPD50K/MC50F/X datasheet.pdf
IC UNIV BUS EXCHANGER 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf