Sullins Connector Solutions PPTC251LFBN
PPTC251LFBN picture photo
Mfg. Part Number
PPTC251LFBN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
PPTC251LFBN.pdf
Availability of PPTC251LFBN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PPTC251LFBN Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTC251LFBN
Internal Part NumberEIS-PPTC251LFBN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTC251LFBN
Related LinksPPTC2, PPTC251LFBN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PPTC251LFBN Details Description
Related parts for PPTC251LFBN
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 145 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 10POS datasheet.pdf