Sharp Microelectronics PQ025EZ01ZZH
PQ025EZ01ZZH picture photo
Mfg. Part Number
PQ025EZ01ZZH
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SC63
Datasheet Download
PQ025EZ01ZZH.pdf
Availability of PQ025EZ01ZZH
QUANTITY
PQ025EZ01ZZH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ025EZ01ZZH
Internal Part NumberEIS-PQ025EZ01ZZH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Supplier Device PackageSC-63
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ025EZ01ZZH
Related LinksPQ025E, PQ025EZ01ZZH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ025EZ01ZZH Details Description
Related parts for PQ025EZ01ZZH
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf