Hirose Electric Co Ltd PQ50S-48S
PQ50S-48S picture photo
Mfg. Part Number
PQ50S-48S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT
Datasheet Download
PQ50S-48S.pdf
Availability of PQ50S-48S
QUANTITY
PQ50S-48S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ50S-48S
Internal Part NumberEIS-PQ50S-48S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesPQ50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions48
Pitch0.148" (3.75mm)
Number of Rows6
Row Spacing0.152" (3.85mm)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ50S-48S
Related LinksPQ50, PQ50S-48S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PQ50S-48S Details Description
Related parts for PQ50S-48S
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 175KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 12.4GHZ 1DB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf