Vishay/BCcomponents PR01000104703JR500
PR01000104703JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000104703JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000104703JR500.pdf
Availability of PR01000104703JR500
QUANTITY
PR01000104703JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000104703JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000104703JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000104703JR500
Related LinksPR0100010, PR01000104703JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000104703JR500 Details Description
Related parts for PR01000104703JR500
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 19.84375MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
.250X032 DBL TAB 1HOLE 45/45 TIN datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf